specialro
PROMOVAREA TURISMULUI IN ROMANIA
Lista Forumurilor Pe Tematici
specialro | Reguli | Inregistrare | Login

POZE SPECIALRO

Nu sunteti logat.
Nou pe simpatie:
bella_sexy din Bucuresti
Femeie
25 ani
Bucuresti
cauta Barbat
27 - 48 ani
specialro / Misterele din Romania / Teoaria Conspiratiei:Romania-lovitura de stat din 1989  
Autor
Mesaj Pagini: 1
bobea29
Administrator

Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 144
In 1967-1989 sa ne amintim ca Romania se distanta de politica Pactului de la Varsovia si avea o alta pozitie fata de razboiul de 6 zile si de Cehoslovacia. De mentionat este si apropierea a doua tari , Albania si Romania de China comunista , ea insasi aflata in plina revolutie zisa culturala.
Atunci cand primavara de la Praga a facut sa rasune glasul stangilor europene de sustinere a marelui frate sovietic , cand Ungaria amorsa o privatizare lina in anii 70 tocmai datorita inteligentei diplomatice a lui Janos Kadar , doua tari se inchideau putin cate putin , transformand teritoriul lor in ghetouri.

Sosirea la putere a lui Mihail Gorbaciov avea sa modifice legaturile dintre USA si URSS si datorita acestor legaturi avea sa se faca si sa se desfaca tari si regimuri si sa se formeze noi echilibre. Din acest punct de vedere anul 1989 prezinta un model exceptional de redistribuire a cartilor de joc si de creare a unui un nou echilibru. Apropierea USA-URSS a antrenat si o apropiere a serviciilor secrete franceze (DGSE) si engleze (MI 5) iar aceasta apropiere a avut ca scop , printre altele , sa atinga in mod direct istoria Romaniei.

Prima etapa a fost decizia lui Ceausescu de a-l trece in dizgratie pe Ion Iliescu. Acesta din urma era vazut ca un demn succesor in anii de plumb , pentru ca apoi , brusc , sa fie suspectat ca simpatizeaza cu politica lui Gorbaciov (Perestroika). Aceasta suspiciune a capatat forma cu ocazia unei discutii intre cei doi sefi de stat , atunci cand Gorbaciov i-a cerut lui Ceausescu sa inceapa un proces de liberalizare a tarii. Iliescu a fost legatura intre cele doua tari. Ceausescu a inteles imediat miza si riscurile. El l-a indepartat pe Iliescu de careul demnitarilor si i-a opus un refuz categoric lui Gorbaciov.

In fata atitudinei incapatanate a lui Ceusescu , Gorbaciov s-a inteles cu Georges Bush sa schimbe regimul din Romania si sa-l dea jos pe Ceausescu.
Intre cele doua mari puteri intelegerea a fost simpla. Gorbaciov avea sa se ocupe de Romania iar Bush de America Centrala aflata atunci in plina efervescenta (Nicaragua si Salvador). Ca proba a bunavointei celor doi , Gorbaciov obtine sustinere din partea serviciilor secrete franceze si engleze , USA sunt lasate libere iar URSS inceteaza de a mai aproviziona cu arme cele doua tari care sunt Nicaragua (sardinista ) si Salvador (Frontul Parabundo Marti).



Sub egida lui Ion Iliescu a fost creat la inceputul anului 1989 un Comitet al Salvarii Nationale care avea sa-i regrupeze pe cei care vor fi vazuti la televiziunea nationala imediat dupa fuga lui Ceausescu. De acum bazele loviturii de stat erau puse. Mai ramanea de facut in asa fel ca aceasta tentativa sa nu se transforme in razboi civil deoarece puterea dispunea de un imens dispozitiv intern : Securitatea si o armata comandata de generali care nu erau neaparat prosovietici.

Sustinut activ si material de catre serviciile secrete franceze , olandeze si engleze , Comitetul Salvarii Nationale se organizeaza , in Occident incepe o campanie de informare cu privire la grozaviile regimului aflat la putere in Romania , cu privire la sistematizare , la mutarile fortate si instalarea celor de la sate in imobile si trecerea la distrugerea satelor.

Este ciudat faptul ca aceasta actiune inceputa inca din anii 1970 nu a prezentat interes pentru mediile de informare occidentale decat in 1989.

O prima etapa este depasita prin ralierea elitelor de origine maghiara. Acolo au fost activate serviciile secrete ungare , in acele zone unde aceasta comunitate era deosebit de numeroasa , in unele departamente atingand chiar 90 % din populatie.

O a doua etapa a fost usoara negociere cu opozantii regimului Ceausescu , atat cei din exil cat si cei consemnati la domiciliu in tara. Toti au fost contactati , la toti li s-a promis un loc sub soare daca sustin lovitura. Toti au acceptat , toti aveau sa obtina locul promis sub soare si ceea ce este si mai strigator , nici unul dintre ei nu avea sa fie uscis in timpul evenimentelor din decembrie 1989.

A treia etapa a fost depasita atunci cand pe teritoriul Romaniei au intrat , incognito , persoane provenite din nord . In spatele acestora se afla marele frate sovietic. Armata romana incepe sa fie intoarsa , inclusiv generalii care aveau sa apara un timp la guvernarea din 1990 (Stanculescu la aparare) pentru ca apoi sa serveasca de tapi ispasitori. Generalii Stanculescu si Chitac aveau sa fie judecati si condamnati la grele pedepse cu inchisoarea pentru mortii de la Timisoara.
In schim generalul GEOANA , ( tatal lui Mircea GEOANA nefericitul candidat la alegerile prezidentiale din 2009 ) cel care comanda piata din Bucuresti in decembrie 1989 trece neobservat. Ciudata impunitate.
La fel s-a intamplat si cu generalul Vasile Milea care mai are si azi o strada care-i poarta numele in Bucuresti , el care totusi a fost acela care a trimis tancurile impotriva taranilor in timpul revoltelor din 1962. Cat priveste Securitatea , ea fusese deja contactata dupa caderea zidului Berlinaului , apoi intalnirea de la Malta intre Bush si Gorbaciov la 3 decembrie 1989 a finalizat dosarul Romania. Mai concret , Iulian VLAD , comandantul Departamentului Securitatii Statului ar fi fost atunci cooptat pentru a face parte din grupul pucistilor.

Toate plasele fiind intinse mai ramanea doar sa fie demarata operatiunea. Acest lucru s-a facut la Timisoara mai intai la 17 decembrie , apoi la Bucuresti la 21 decembrie cand s-a produs un eveniment inimaginabil. Ceausescu a fost huiduit in timp ce-si tinea discursul la tribuna in piata care mai tarziu avea sa se numeasca Piata Revolutiei.



In aceasta tara in care fiecare suspecta pe fiecare , in care fratele isi putea denunta sora , unde paznicul de la scara blocului raporta toate miscarile proprietarilor si locatarilor , unde toata lumea era in permanenta in garda , unde totul era notat , consemnat , iata ca dintr-o data o imensa multime il contesta pe dictator. Cine poate crede in spontaneitatea acestei miscari ?

Apoi povestea cu macelul de la Timisoara care a ocupat prima pagina in presa occidentala pana in ziua cand s-a demonstrat ca a fost vorba de o montare sordida , ca au fost dezgropate niste cadavre ca totul sa para mai adevarat . Peste 50 de persoane au fost ucise la Timisoara la 17 decembrie , cadavrele au fost transportate la Bucuresti , apoi au fost incinerate. Dintre aceste cadavre 40 nu au fost revendicate de nici o familie romana. Ipoteza prezentei la Timisoara de agenti rusi pentru lansarea loviturii de stat porneste de la acest eveniment. Aceasta ipoteza este mult mai credibila chiar daca ea nu are nici o legatura cu mortii de la Timisoara.

Intr-adevar , in lunile care au precedat lovitura de stat au intrat pe teritoriul Romaniei aproximativ 200 de agenti SPETZNAZ , trupe speciale de comando parti integrante ale GPU ( Serviciul de Informatii Militare al Armatei Rosii) care au ca misiune sa intervina in pregatirea pe teren a loviturilor de stat si a invaziilor. Aceste trupe au fost deja prezente in Cehoslovacia in 1968 , in Afganistan in 1979 . Omologii lor americani erau in Chile inaintea loviturii de stat a lui Pinochet. In Franta , trista si celebra Coloana a 5-a germana a fost deosebit de activa in dezorganizarea spatelui frontului francez in 1939.
Aceste servicii secrete care nu exista de ieri , cum puteau ele sa nu fie prezente la o asemenea operatiune ?

Zilele de 21 si 22 dec.1989 au insemnat o cheie capitala pentru reusita sau esecul puciului deoarece Securitatea , care initial incepuse sa traga asupra multimii , a operat o retragere brusca si a lasat armata sa gestioneze manifestatiile , via Directiei de Informatii a Armatei DIA , actuala DGIA.



In tot cazul in ce-i priveste pe rusi nici o negociere nu mai era avuta in vedere data fiind aceasta atitudine ambigua a Armatei si a Securitatii , iar GORBACIOV avea sa dea ordinul de debarasare fizica a lui Ceausescu. Nu numai ca el stia prea multe , dar mai ales faptul ca Securitatea ar fi putut continua sa-l sustina , fie si numai partial , iar Armata , din cauza ca o parte din ea nu era sub controlul pucistilor , risca sa se intoarca impotriva manifestantilor si a Comitetului Salvarii Nationale. De altfel unele din unitatile ei deschisesera deja focul , inclusiv asupra altor unitati militare (aeroportul de la Otopeni). Riscul unui razboi civil era prea mare si s-a considerat ca eliminarea fizica a dictatorului este probabil cea mai buna solutie pentru a elimina , sau cel putin a diminua acest risc.

Pentru ca lovitura de stat s-a desfasurat asa cum s-a prevazut , acesti agenti SPETZNAZ au fost retrasi in tara lor in ianuarie 1990.

Cu privire la tot ce s-a intamplat nimeni nu si-a pus intrebari , nici chiar mediile occidentale. Si asta pentru ca dezinformarea a functionat foarte bine.
Cu toate acestea , cand ne uitam la ceremoniile oficiale ale epocii , la cele organizate in toate tarile de Est , nu putem sa nu fim frapati de jovialitatea oamenilor , de drapele , de surasuri , de entuziasm. Si de aici deducem ca acesti oameni erau autorizati sa manifesteze si selectati pe sprinceana.
Cum ne puem imagina cu seriozitate ca nu a existat o triere a manifestantilor si o manipulare in zilele de 17 si apoi 21 decembrie ?



Deci lovitura de stat a fost lansta. Si ea va reusi sa preia controlul asupra televiziunii nationale , in frunte cu un pretins opozant al regimului devenit actor in aceasta actiune , Mircea DINESCU. Se va ajunge apoi si la judecarea si condamnarea la moarte a sotilor Ceausescu de catre un tribunal de ocazie , a carui sentinta , redactata anticipat de catre , printre altii , de Gelu Voican Voiculescu , membru al Comitetului Salvarii Nationale si de membrii juriului alaturi de Ion Iliescu si Petre Roman. Povestea acestui Voican Voiculescu este interesanta. Inalt , cu o barba frumoasa si lunga a la Karl Marx , el a fost peste tot prezent desi nimeni nu-l cunostea. Este prototipul de persoana care a intrat in joc pentru ca era informat si a ramas acolo participand la tot ce se facea . A fost acceptat pentru ca era cu gura mare. Participant la aceasta pretinsa revolutie , el a devenit vice-prim ministru datorita prezentei sale pe o fotografie de grup alaturi de Ion Iliescu.



In privinta lui Miecea Dinescu care a devenit multimilionar dupa , consemnarea lui la domicilia a fost pur formala. Adevaratii opozanti erau incarcerati in inchisori speciale , de regula la Pitesti , iar altii erau eliminati fizic direct in inchisoare (Gheorghe Ursu de exemplu). Altii erau transferati la munci fortate ( sapare la Canalul Dunarii) , altii intrasera in rezistenta si traiau in muntii Fagarasului unde unii din ei chiar au murit si in fine altii au fugit in strainatate.

Ceeace este fapt sigur este ca din acel moment Iliescu a preluat fraiele puterii. Petre Roman a fost numit prim ministru , Voican Voiculescu avea sa fie numit mai tarziu Ambasador . Post deloc rau pentru unul care a facut ca presedintele sa fie condamnat la moarte , ca apoi sa devina diplomat de cariera. Povestea lui Petre Roman este si ea interesanta. Membru al nomenclaturii sub Ceausescu , el avea doua defecte pentru Elena Ceusescu : era evreu si se combinase cu fiica ei. De aceea s-a decis sa fie trimis sa-si faca studiile in Franta , la Toulouse , ca sa se sparga relatia. El avea sa revina in tara pentru a participa la aceasta « revolutie » si a fost transportat cu helicopterul de la Constanta la Bucuresti de serviciile de securitate.

Ati zis revolutie ?

Ceea ce putem extrage din aceste evenimente este ca prezenta trupelor speciale de comando sovietice si interventia omologilor lor frncezi , americani si englezi la nivelul armatei romane si a unei parti a conducatorilor Securitatii , a facut posibil sa se dispuna de o contra pondere enorma chiar in interiorul organelor de represiune.

Ceea ce mai putem adauga este ca in afara de serviciile secrete , chiar si ambasadele tarilor lor respective au fost locuri de agitatie si manipulare , inclusiv presa si mediile straine.

Au fost patru ore de agitatie , cateva zile de impuscaturi in dreapta si-n stanga , 1500 de civili si cca. 50 de militari morti , iar la nivelul aparatului de stat , doi morti , Nicolae si Elena Ceausescu.

Cine mai indrazneste azi sa vorbeasca de revolutie ?

Acum cand bazele au fost puse , ar fi bine sa privim toate aceste lucruri care au fost subiecte de interes si de mobilizare in Occident dupa 1989 ( copii abandonati , copii strazii , SIDA , persoane cu handicap , coruptie , romii , adoptiile , prostitutia , pungasii ).

Ar fi bine sa vedem si cum s-au adaptat si reciclat acesti fosti conductori , acesti fosti colaboratori si unde se afla ei acum : in guvernul roman , la Bruxelles , la Strasbourg , la Washington. Nu au lipsit nici unele caderi in dizgratie. Un ziarist roman , acum decedat , Silviu Brucan , fost comunist , spunea ca Romania va avea nevoie de 20 de ani pentru a iesi din comunism in stil romanesc. El era optimist . Romanii care au peste 45 ani si care sunt la putere sunt fosti nomenclaturisti , iar cei care au mai putin de 45 de ani si care sunt la putere sunt fii acestora.




Articol de Gerard Lucon- Redactor Agoravox-Franta publicat la 26.01.2011
Traducere de Nina Georgescu – Redactor Agoravox-Franta

Comentariu de Nina Georgescu


pus acum 13 ani
   
Pagini: 1  

Mergi la